Basınç Sensörü Nedir? Ne İşe Yarar?

Tarih: 14.12.2020 16:25
Basınç Sensörü Nedir? Ne İşe Yarar?
Mutlak basınç sensörü, emme manifoldundaki vakum miktarını algılayarak, bu vakum miktarıyla orantılı olarak bir sinyal üretir. Motor kontrol ünitesi (ECU), bu bilgileri ateşleme avansını ve yakıt enjeksiyon miktarını ayarlamak için kullanır.
Bazı mutlak basınç sensörleri, emilen  havanın sıcaklığını da ölçer, yani hem sıcaklık hem basınç sensörü bir arada gibi çalışır.
  Mutlak Basınç Sensörünün Çalışma Prensibi Nedir?

  Mutlak basınç sensörü, manifold mutlak basınç sensörü olarak da adlandırılır. Bu sensör, yalnızca emme manifoldundaki basıncı (vakum) ölçtüğü için "basınç sensörü" olarak adlandırılmaz. Normal dış ortam koşullarında motor çalışmıyorken basıncı ölçen bir barometre gibidir. Motor çalıştırıldığında, emme sırasında pistonların oluşturduğu vakum nedeniyle emme manifoldunda bir vakum oluşur. Motor tam gazda çalışırken, yani gaz kelebeği tamamen açıkken, emme manifoldu vakumu azalır ve hatta sıfıra gider, böylece emme manifoldu basıncı ve harici basınç eşit olur.

  Mutlak Basınç Sensörü Çeşitleri Nelerdir?
  • Analog mutlak basınç sensörü
  • Dijital mutlak basınç göstergesi
  Analog Mutlak Basınç Sensörü 

  MAP sensörü, esnek bir diyaframla ayrılmış iki bölmeden oluşur. Bir oda; (iç veya dış) "referans hava" odası. Diğeri, bir lastik hortum veya doğrudan bağlantı yoluyla motor emme manifolduna bağlanan bir vakum odasıdır. MAP sensörü bir hortum aracılığıyla veya doğrudan emme manifolduna monte edilir.
  MAP sensörünün içindeki basınca duyarlı bir elektronik devre, diyaframın hareketini izler ve basınçla orantılı olarak değişen bir voltaj sinyali üretir. Bu, tipik olarak 1 ila 5 volt aralığında olan bir analog voltaj sinyali oluşturur.
  Analog MAP sensörünün 3 konektörü vardır.
  • ECU'den 5 voltluk bir referans gerilimi
  • Şasi (-) ucu
  • Geri dönüş sinyal ucu
  Gaz kelebeği açıldığunda ve vakum değeri düştüğünde, mutlak basınç sensörü gerilimi yükselecektir. Gaz kelebeği tam açıkken 4,5 - 5 voltluk gerilim oluşurken, rölanti devrinde 1-2 voltluk gerilim oluşur.


  Dijital Mutlak Basınç Sensörü 

  Dijital mutlak basınç sensörü aynı zamanda motor üzerindeki yükü de algılar (hava basıncının aksine), ancak gönderdiği sinyal analog değil dijitaldir. Bu sensörün ek devresi vardır ve 5 V (açık-kapalı) kare dalga (dijital) dalga formları üretir. Vakum değeri düştükçe voltaj frekansı artar.
  Motor rölantideyken veya yavaşlarken, emme manifoldu vakumu artar ve MAP sensörü çıkışı 100 Hz (Hertz - saniyede tekrar) veya altına düşer.
  Gaz kelebeği tamamen açıkken, yani tamamen açık gaz kelebeği konumunda, emme manifoldunda neredeyse hiç vakum yoktur. Bu durumda MAP sensörünün çıkışı 150 Hz'ye yükseltilir.
  (Not: vakum sıfır olduğunda, emme manifoldu basıncı = atmosferik basınç = 1 bar.)

  Basınç Sensörü Fiyatları

  Basınç Sensörü fiyatları Muadil ve Orjinal Basınç Sensörü yedek parça olarak farklılık göstermektedir. Basınç Sensörü Fiyat listesi günlük döviz kuru ile güncellenmektedir. Bu sayfada listelenen Map Sensörü ( Mutlak Basınç Sensörü )  yedek parçaları üretici & ithalatçı garantisi altındadır. 

   

   
  İlgili Ürünler
  Yükleniyor...