Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Listeleme

Hava Filtresi

Yükleniyor...

Hava Filtresi Nedir? Ne işe Yarar?

Arabalar farklı tip motorlarla üretilmektedir. Ancak çoğu araç içten yanmalı motor kullanır. İçten yanmalı motorlar, yakıt ve hava karışımı ile çalışmalıdır. Burada havadan gelen oksijen yanma işlemini gerçekleştirir. Gaza çok sert bastırılırsa, aracı hızlandırmak için motorun yanma odasına daha fazla hava girecektir. Ancak motora giren bu hava temizlenmeli ve parçacıklarından ayrılmalıdır. Araba motoru çalışırken silindirlere giren büyük miktardaki havayı filtreleyen ve içindeki tozu ve kiri filtreleyen bölüme hava filtresi denir. Günümüzde kağıt elementli hava filtreleri kullanılmaktadır. Bir arabanın performansını belirleyen önemli parçalardan biri olan hava filtresi 5 mikron hassasiyetle çok küçük parçacıkları bile filtreleyebilmektedir. Hava filtresi temizlenmeli, değiştirilmelidir.

Bugünlerde bir arabanın işlevselliği için hava filtresi çok önemli. Çünkü hava filtresi, motor arasında bir köprü görevi görerek oksijen sağlar. Elbette burada kalitesi, tamamen işlevsel boyutunu açıklamaya yetmiyor. Çünkü hava filtresi de dışarıdan oksijeni emer ve havayı temizler. Böylelikle diğer parçalara göre daha küçük ama önemli bir tolerans sağlar.

Öte yandan, hava filtresinin sağladığı hava her zaman yüksek motor verimliliği sağlamayabilir. Başka bir deyişle, parçanın kalitesi de burada ayırt edici bir özelliktir. Araç hava filtresinin arızalanması durumunda; temizlenmesi değil değiştirilmesi gerekir. Çünkü motora hava sağlayacak olan bu parça, aracı sadece sıfır kullanımda destekleyebilmektedir.
Yükleniyor...