Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Listeleme

Vuruntu Sensörü

Yükleniyor...

Vuruntu Sensörü Nedir? Ne İşe Yarar?

Vuruntu sensörü, adından da anlaşılacağı gibi motora zarar verecek vuruntu ve titreşimleri tespit eder. Bir bakıma ECU'nun kulağıdır.
Vuruntu sensörü, motor bloğu, silindir kapağı veya emme manifoldunda bulunur. Nedeni ise motordaki patlamalardan oluşan titreşim ve sesleri daha rahat algılayabilmesi içindir. Sensörün arızalanması durumunda, sürücü anormal sesler, ani hızlanmalarda güç kaybı ve yüksek yakıt tüketimi gibi durumlarla karşılaşabilir. Tüm bunlara bir motor arıza lambası eşlik eder.
 

Vuruntu Sensörü Arıza Belirtileri
Arızalı bir vuruntu sensörünün belirtileri, genellikle araç yük altındayken ve hızlanırken görülür. Aracınızı yeterince tanıyorsanız yanlış giden birşeyler olduğunu hemen farkedersiniz. Özellikle otoyolda seyir halinde iken ani hızlanma sorunları yaşarsınız.
 

Motor bilgisayarı bir vuruntu sensörü sorunu tespit ettiğinde motor arıza lambasını yakar ve P0325 / P0332 kodlarını oluşturarak güvenli çalışma moduna geçer.

  • Motor arıza lambası yanar ve bir arıza kodu oluşur.
  • Motorda tekleme
  • Sürüş esnasında titreşim
  • Motordan gelen gürültü ve darbeler
  • Ani hızlanmalarda motorda güç kaybı
  • Yüksek yakıt tüketimi
Arızalı bir vuruntu sensörünün uzun bir süre boyunca değiştirilmemesi, motorda kalıcı ve pahalı hasarlara neden olabilir.

Vuruntu Sensörü Fiyatları

Vuruntu Sensörü fiyatları Muadil ve Orjinal Vuruntu Sensörü yedek parça olarak farklılık göstermektedir. Vuruntu Sensörü Fiyat listesi günlük döviz kuru ile güncellenmektedir. Bu sayfada listelenen Vuruntu Sensörü yedek parçaları üretici & ithalatçı garantisi altındadır.

 

 

Yükleniyor...