Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Listeleme

Buji Kablosu

Yükleniyor...

Buji Kablosu Nedir? Ne İşe Yarar?

Yüksek gerilimli elektriği ateşleme bobininden bujilere aktarmak için kullanılan kabloya buji kablosu denir. Bujiler ve buji kabloları, elektrik üreten ayrı parçalar değildir. Buji kabloları yüksek voltajlı elektrik taşır, bujiler gelen enerjiyi kıvılcıma çevirir.
 

Buji Kablosu Çeşitleri 

Günümüze kadar farklı buji kablosu tipleri kullanılmıştır. En yaygın kullanılan 3 çeşit buji kablosu vardır.

Dağıtılmış Direnç kablosu: 

Bu lateks, grafit emdirilmiş cam elyafı çekirdeğe sahiptir. Bu kablo tipi, radyo frekansı parazitinin (RFI) maksimum reddini sağlar. RFI'ler, ara bağlantı kablolarından yüksek voltajlar geçtiğinde meydana gelir. Kabloda kontrollü bir empedans oluşturulması, radyo parazitini bastırır ve hassas elektroniklerin kontrol sorunlarına neden olabilecek yanlış sinyaller almasını önler. 

Karbon özlü telin dezavantajlarından biri, iç direncin iç ısı oluşturmasıdır. Zamanla, karbon çekirdek yaşlanır ve dirençte bir artışa neden olur. Direnç ne kadar yüksekse, tekleme şansı o kadar yüksek olur.

1980 yılına kadar, tüm arabaların% 95'inde karbon çekirdekli kablolar vardı. Bununla birlikte, emisyonlar ve uzun vadeli güvenilirlikle ilgili endişeler, çoğu Japon orijinal ekipman üreticisinin "mag" tipi buji tellerine geçmesine neden olmuştur.

Endüktans (mag) kabloları:
Bu tip bakır ve nikel alaşımlı kablonun spiral olarak sarılmış bir çekirdeği vardır. RFI, esas olarak telin direnci tarafından değil, çekirdeğin etrafına sarılan tel halkalarının oluşturduğu manyetik alan tarafından bastırılır. Mag kablosu, bastırma kablosundan daha az toplam dirence sahiptir, bu da bujileri ateşlemek için gereken akımı azaltır. Ana avantaj, uzun süreli dayanıklılıktır.

Mag buji telleri, Honda ve Acura motorlarında 1971'den beri, çoğu Nissan ve Infinity modellerinde 1980'den beri ve birçok Toyota ve Lexus modelinde 1984'ten beri kullanılmaktadır.

Sabit Direnç teli:
Bu tür bir tel, RFI kontrolü için konektörde sabit bir dirence sahip çelik veya bakır metal bir çekirdeğe sahiptir. Bu tel birçok Avrupa aracında kullanılmaktadır.
 

Buji Kablosu Arızası Belirtileri Nelerdir?

Buji telleri, bir aracın elektrik sisteminde önemli bir bağlantıdır. Araç ateşleme sisteminden motor bujilerine elektrik gücü taşıyan buji telleri, motorun düzgün çalışması için düzgün çalışmalıdır. Buji kablolarının arızalanması durumunda bir dizi motor sorunu ortaya çıkabilir.
  • Düzensiz motor rölantisi, Sarsıntılı çalışma
  • Motorda tekleme, Ani güç artırımların da tekleme ya da gaz yememe sorunu
  • Azalmış motor gücü
  • Motorun durması (stop etmesi)

Düzensiz motor rölantisi, Sarsıntılı çalışma
Aşınmış buji kablolarının en yaygın belirtisi, sert motor rölantisidir. Buji telleri, elektrik akımının aracın elektrik sisteminden motorun bujilerine iletilmesinden sorumludur, burada elektrik akımı motorun hava / yakıt karışımını ateşlemek için kullanılır. Aşınmış hatalı buji telleri, elektrik akımının aracın bujilerine normal akışını engelleyerek motorun kaba ve dengesiz bir şekilde rölantide kalmasına neden olabilir.

Motorda tekleme
Hızlanma sırasında normal olarak en belirgin olan motorda duraksamadır, genellikle bir motora yapılan anormal yakıt akışı veya bir aracın bujilerine giden anormal elektrik iletimi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Kötü iç buji kablo telleri, içten bozulmalarına veya elektriksel parazite neden olan dış kaplamalarında çatlaklar ve çatlaklar oluşmasına bakılmaksızın, bir otomobilin aküsünden motor bujilerine giden normal elektrik akımı akışını bozarsa, motorun teklemesine neden olabilir.

Azalmış motor gücü
Doğru motor yanması ve motor gücü için, aracınızdaki bujilere doğru elektrik iletimi şarttır. Bujiler ve buji bilyaları dahil olmak üzere aracın elektrik sistemindeki herhangi bir arıza, motorun yanmasını ve motor gücünü etkileyebilecek kıvılcım ateşlemesini olumsuz etkileyebilir. Zayıf buji telleri, aracın bujilerine normal elektrik akışını bloke ederse veya bloke ederse önemli motor gücü kaybına neden olabilir.

Motorun durması (stop etmesi)
Bir araç elektrik sorununun yaygın bir belirtisi, bujiler kısa süreli olarak elektrik akışının azaldığı veya hiç elektrik akışının olmadığı kısa süreliğine elektriğe maruz kaldığında ortaya çıkan bir durumdur. Motorun çalışması, özellikle harici buji tellerinde çatlak veya kopukluk varsa, önemli elektrik direncine neden olabilir ve araç bujilerine anormal veya tamamen durmuş elektrik akışına neden olabilir.

Buji kablosu fiyatları

Buji kablosu, buji kısmına bağlanan ve ateşleme sisteminde bulunan kısımdır. Bujiye enerji veren ve hava / yakıt karışımının patlamasına neden olan bir grup kablo olarak bilinir. Buji için iletişim ortamı olarak kabul edilir. Kısaca bobinden çıkan ateşlemeyi bujilere ileten kablodur. Bu kablo tipik olarak bujiler çalışmazsa zarar görebilir. Buji kablosu fiyatları hem muadili hem de orijinal buji kablosu yedek parçaları için farklılık gösterir. Buji kablosu fiyat listesi günlük döviz kuruna göre güncellenir. Bu sayfada gösterilen buji kablosunun yedek parçaları, üretici ve ithalatçı garantisi kapsamındadır.

 

Yükleniyor...