Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Listeleme

Depo Şamandıra

Yükleniyor...

Depo Şamandıra Nedir? Ne İşe Yarar?

Yaygın olarak benzin şamandırası veya depo şamandırası olarak da adlandırılır. Yakıt şamandırasının görevi, depodaki yakıt miktarını bir sinyal vasıtası ile gösterge paneline iletmek ve sürücüyü yakıt durumu hakkında bilgilendirmektir.
Genellikle yakıt pompasında bir sorun yaşandığında kontrol edilir.Yakıt şamandırası arızalandığında, sürücüyü uyaran bazı arıza belirtileri gösterir.

1. Yakıt Göstergesi Doğru Göstermiyor

Yakıt şamandırası problemlerinde ortaya çıkan ilk arıza belirtisi doğru çalışmayan bir yakıt göstergesidir. Arızalı bir şamandıra, yakıt göstergesinin aniden pozisyon değiştirmesine ve yanlış okumasına neden olur. Yarım depo benzini birkaç dakika içinde çeyrek depoya düşürebilir veya çeyrek depo yakıt gösterirken birkaç dakika sonra full konumuna geçebilir.

2. Depo Doluyken Yakıt Göstergesi Sürekli Boş Gösteriyor Veya Takılı Kalıyor

Yakıt şamandırasının arızalı olduğunun bir başka belirtisi, depo doluyken sürekli boş gösteren veya bir noktada takılı kalan yakıt göstergesidir. Şamandıra bir şekilde kırılır veya koldan ayrılırsa, yakıt göstergesinin sabit bir noktada takılı kalmasına sebep olur. Şamandıradan ayrılan metal kol, yakıtın içine düşecek ve yakıtın bitik olduğuna dair bir direnç yaratacaktır. Bazı durumlarda arızalı bir direnç, sinyal gönderemez ve aynı soruna yol açabilir. Aşınmış kablolar da voltaj sorunlarına neden olabilir.
 

3. Yakıt Göstergesi Sürekli Dolu Gösteriyor

Daha az yaygın olan bir başka şamandıra arıza belirtisi, yakıt göstergesinin depoyu sürekli dolu olarak göstermesidir. Şamandıra direnci arızalanırsa, gösterge paneline yanlış sinyal gönderir ve depodaki yakıtı sürekli dolu olarak gösterir. Bu durum, sürücü depodaki yakıt seviyesini anlık olarak bilemeyeceği için ciddi bir sorun yaşatır.
 

4. Yakıt Göstergesi Boş ve Dolu Arasında Dalgalanıyor

Boş ve dolu arasında dalgalanan yakıt göstergesi mekanik bir arızadan kaynaklanıyor olabilir. Yakıt şamandıra kolu bazı seviyelerde takılı kalıyor ve sıkışıyor olabilir. Şamandıra kolu normale döndüğünde gösterge panelinde dalgalanmalar meydana gelir.

Arızalı bir yakıt şamandırasının aracın çalışma fonksiyonlarına bir zararı yoktur. Ancak depodaki yakıt seviyesini bilmemek, yakıtın bitme riski ile karşı karşıya kalmanız demektir. Benzin istasyonuna yakıt almak için yürümek pek iyi bir seçenek olmasa gerek...

Ayrıca depodaki yakıtın bitmesi farklı sorunlara yol açabilir. Yakıt bittiğinde, depo içindeki yakıt pompası aşırı ısınır ve hasar görür. Bir aracın yakıtı sürekli biterse, yakıt pompasının arızalanmasına neden olur. Araç sürekli düşük yakıt seviyesi ile kullanılırsa, depotaki tortu ve pislikler yakıt pompasını, yakıt filtresini, yakıt hatlarını ve enjektörleri tıkayabilir. Tıkalı bir yakıt hattı motorun ömrünü azaltarak hem araç performans sorunlarına hem de ciddi masraflara yol açar.

Çoğu kullanıcı bu arızayı göz ardı etsede, depoyu her zaman tam olarak doldurmak ve yakıt seviyesinden haberdar olmak sürücünün menfaatinedir.
 

Depo Şamandıra Fiyatları

Depo Şamandıra fiyatları Muadil ve Orjinal Depo Şamandıra yedek parça olarak farklılık göstermektedir. Depo Şamandıra Fiyat listesi günlük döviz kuru ile güncellenmektedir. Bu sayfada listelenen Depo Şamandıra yedek parçaları üretici & ithalatçı garantisi altındadır.

 
Yükleniyor...