Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Listeleme

Potansiyometre

Yükleniyor...

Potansiyometre Nedir? Ne İşe Yarar?

Reostat olarak da bilinen potansiyometre bir tür dirençtir. Potansiyometrenin özelliği, kontrollü bir direnç olmasıdır. Kontrol gerektiren çoğu devrede bulunan temel elektronik bileşenlerden biridir. Sembolü, normal bir direnç üzerine bir ok eklenerek oluşturulur. Bunun nedeni, direnç değerinin anlık olarak kontrol edilebildiğini göstermesidir.
Potansiyometre, üç kutuplu bir devre elemanıdır ve yönü döndürülür. Aşağıdaki hareketli resim ile açıklarsak, C bacağı kontrolü sağlayan bacaktır. Potansiyometrenin yönü B pinine çevrildiğinde A-C arası direnç artar, C-B arası direnç azalır. Potansiyometreyi A'ya çevirirseniz, C-B arasındaki direnç artacak ve A-C arasındaki direnç azalacaktır.
 

Potansiyometre ne işe yarar?

Potansiyometrenin yapı itibariyle bir direnç olduğunu düşünürsek elektronik devrelerde akım ve gerilim kontrolü sağlayabiliriz (V=I.R). Ayrıca çevrilebilen fiziksel yapısından da faydalanılarak pozisyon algılamakonum kontrolü işine de yaramaktadır. Bu sayede de pozisyon algılama sensörü görevi görürler

Potansiyometre arızası

Gaz kelebeğinin açılma miktarı ise ayarlanabilir direnç olan potansiyemetrenin kelebek hareketi yapması ile voltaj değişimini yerine getirmesi ile ölçülmektedir. Parçanın çalışma mantığı aslında oldukça basittir. Fakat potansiyometre arızası nasıl anlaşılır diye düşünüldüğünde bu basit işlem bir anda karışabiliyor. İçerisinden elektrik geçen iletkenin boyunu uzatıp kısaltması, direnç değerini değiştirmesi işlevlerini yapar. Temas uçları hareket ettiğinde ise direnç pistinin boyunu değiştirmiş olur. Gaz kelebeğinin hareketi ile direnç değişmekle beraber direnç değişimi voltaj değişimine çevrilmiş olur.

 

Potansiyometre Fiyatları

Potansiyometre fiyatları Muadil ve Orjinal Potansiyometre yedek parça olarak farklılık göstermektedir. Potansiyometre Fiyat listesi günlük döviz kuru ile güncellenmektedir. Bu sayfada listelenen Potansiyometre yedek parçaları üretici & ithalatçı garantisi altındadır.

 

 

Yükleniyor...