Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Listeleme

Piston & Segman

Yükleniyor...

Piston & Segman Nedir? Ne İşe Yarar?

Piston

Piston, disk görünümlü bir parçadır ve silindir içerisinde yer almaktadır. 7/1000 boşluk olacak şekilde üretilen parça, genel anlamda yakıtın mekanik enerjiye çevrilmesini sağlamaktadır. Motor ve yakıt pompasından dışarıya doğru uzanan piston koluna bağlı olarak çalışmaktadır. Motorlu ve yakıt kullanan araçların tamamından kullanılan piston mazot, benzin ve lpg’nin mekanik enerjiye çevrilmesini sağlamaktadır. 1886 yılında icat edilen ve seri üretimine başlanan parça, günümüze kadar neredeyse her araçta kullanılmıştır.

Piston Ne İşe Yarar?

Piston 3 farklı parçadan meydana gelmektedir. Çelik bir gövde, yakıtın sızdırılmamasını sağlayan segmanlar ve bilye ile bağlantıyı gerçekleştiren mafsaldan oluşmaktadır. Çeşitli parçalardan oluşmasına rağmen komplike bir yapıya sahip değildir. Dolayısıyla çalışma prensibi de çok sayıda motor parçasına göre daha basittir.

Motor içerisinde yer alan hava ve yakıt karışımı ateşleme vasıtasıyla krank milini ve volanı döndürmektedir. Fakat bu enerji sadece yanma enerjisi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu enerjinin mekanik enerjiye çevrilmesi için de motor pistonu kullanmaktadır. Volan, krank mili vasıtasıyla pistonu da aşağı yukarı yönlü olarak hareket ettirmeye başlamaktadır. Piston da gelen bu itme gücünü mekanik enerjiye çevirmeye başlamaktadır.

Piston aynı zamanda filtreleme görevi de yapmaktadır. Bir miktar suyun yukarıya gönderilebilmesi için yüksek basınç ve itme gücüne ihtiyacı vardır. Piston da aynı şekilde yakıt-hava karışımını sıkıştırarak ve basınç uygulayarak bu birleşimden mekanik enerji oluşturmaktadır. Bu sayede araç harekete geçebilmek için hazır hale gelmektedir.

Segman

Ağzı kesilmiş halka biçimli bir sızdırmazlık elemanı olan segman, içten yanmalı motorlarda yanma sonucu meydana gelen ısı enerjisini mekanik enerjiye çeviren, sistemdeki en önemli elemanlardan biridir. Segmanların Piston-Gömlek-Silindir Bloğu sistemi çerçevesinde motorda önemli fonksiyonları mevcuttur.

Segman Ne İşe Yarar ?

Segmanlar, motorların çalışması sırasında zamanların oluşumunda önemli görevleri vardır.
 

Segman Çeşitleri

Segmanlar, yaptıkları işe göre ikiye ayrılırlar.
  • Kompresyon segmanları
  • Yağ segmanları
Kompresyon segmanları;

Piston üst yüzü ile, silin­dir kapağı arasındaki gazların kartere sızmasını önlerler ve pistonun sıcaklığını silindire ileterek soğumasını sağ­larlar.

Yağ segmanları

Piston ile silindir arasındaki sür­tünmeyi azaltırlar ve yağın yanıp harcanmasını önlerler
 

Piston & Segman Fiyatları

Piston & Segman fiyatları Muadil ve Orjinal Piston & Segman yedek parça olarak farklılık göstermektedir. Piston & Segman Fiyat listesi günlük döviz kuru ile güncellenmektedir. Bu sayfada listelenen motor piston segman seti, Piston & Segman yedek parçaları üretici & ithalatçı garantisi altındadır.

 

 

Yükleniyor...