Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Listeleme

Turbo Sıcaklık Sensörü

Yükleniyor...

Turbo Sıcaklık Sensörü Nedir? Ne İşe Yarar?

Turbodan gelen havanın sıcaklığını ölçen “emilen hava sıcaklık sensörü” , turbo şarj basıncının ayarlanmasında düzeltici bir etkiye sahiptir, bu sensör arızalandığında, ECU hafızasındaki yedek bir değeri referans alır.  Bu durumda motor performansı düşebilir.

TURBO BASINÇ SENSÖRÜ ARIZASI NELERDIR?

Turbo basınç sensörü arızalandığında, şarj basıncı ayarlanamaz, motor performansı düşer. Turbo basınç sensörünün arıza nedenleri genellikle; Sensörün çalışma ömrünün bitmiş olması, sensör ucunun yağ ve kirle kaplanmış olması kirlenmiş olması, sensör bağlatı kablolarında kopukluk-kısa devre, sensör soket bağlantısında boşluk olması, oksitlenme ya da kir-çamur-yağ birikmesi, ECU’nün arızalı olması. Soket ve bağlantı kablosu kopukluk ve gevşeklikleri kolayca giderilebilir. Sensör kirlenmişse, uygun sıvıyla temizlenmelidir.

Turbo basınç sensörü arızalanırsa, ya da aşırı yüksek basınç sinyali gönderirse, motor kontrol ünitesi motoru korumak için sınırlı çalışma moduna geçer. Motorun gücü sınırlandırılır ve çekişi (torku) düşer. Artık turbo şarjın basınç ayarı yapılamaz.

Dizel motorda turbo basınç sensörü (emme manifoldu basınç sensörü) arızalanırsa;
 

  • Turbo basınç beslemesi ayarlanamaz,
  • Turbo şarjın gönderdiği hava basıncı azalır,
  • Motor gücü (devri) sınırlandırılır, çekiş düşer,
  • Yakıt püskürtme miktarı azaltılır, 
  • EGR sistemi iptal edilir.

Turbo Basınç Sensörü Nerededir? (Motordaki Konumu)

 

Turbo basınç sensörü, emme manifoldu giriş hattındaki plastik boruda, intercooler’dan sonra bulunur ve sonda şeklinde ucu hava hattında bakacak şekilde monte edilmiştir. Turbo dizel araçlarda, Intercooler’dan sonra emme manifolduna giden hava hattı üzerinde veya emme manifoldu üzerinde bulunur. Intercooler’dan sonraki havanın basıncını ölçer. Sızdırmazlık contası ve bir montaj civatası bulunur.

Benzinli çift turbolu (hem egzoz turbo şarjı hem de süper şarj) araçalarda İntercooler'dan sonra, gaz kelebeğinden önce bulunur.

Bazı modellerde, hortumlarla emme manifoldu giriş hattına bağlı olarak, ayrı bir yerde de olabilir.

 

Turbo Sıcaklık Sensörü Fiyatları

Turbo Sıcaklık Sensörü fiyatları Muadil ve Orjinal Turbo Sıcaklık Sensörü yedek parça olarak farklılık göstermektedir. Turbo Sıcaklık Sensörü Fiyat listesi günlük döviz kuru ile güncellenmektedir. Bu sayfada listelenen Turbo Sıcaklık Sensörü yedek parçaları üretici & ithalatçı garantisi altındadır.

Yükleniyor...