Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Listeleme

Yağ Sensörü

Yükleniyor...

Yağ Sensörü Nedir? Ne İşe Yarar?

Yağlama sisteminde dolaşan yağın basıncını algılayarak ECU’ye iletir. Yağ basıncı belirli bir değerin altına düşerse; motor ECU’sü, gösterge paneli ECU’süne CAN-Bus hattı üzerinden bir sinyal gönderir ve gösterge panelinde kırmızı renkli yağ basınç uyarı lambası yanar. Lamba yandığında araç stop edilmelidir ve gerekli tüm kontroller yapılmalıdır. Sistemin arızası durumunda yedek bir değer yoktur, arıza modunda çalışma söz konusu değildir. Kontrol ünitesi olmayan eski klasik motorlarda, yağ basınç sensörü bulunmaz, onlarda yağ basınç sivici (müşürü) ya da yağ basınç anahtarı ismi de verilen bir parça bulunur. Yağ basıncı düştüğünde yapısındaki kontak kapanır (ON olur) ve gösterge panelindeki yağ ikaz lambası yanar.

Yağ basınç sensörü nerededir? (Yağ müşürünün motordaki konumu)

Yağ filtresi yakınlarına ana yağ kanalı üzerine yerleştirilmiştir. Genelde motorun alt kısmında kartere yakın ve yağ filtresinin yanında bulunur.

Yağ basınç sensörü Nasıl Çalışır
  • Uç kısmındaki delikten giren yağın basıncının etkisiyle değeri değişen bir direnç yağ basıncını belirler. Yağ basıncı anahtarında genellikle sadece bir bağlantı kablosu gereklidir. Şasileme(-), muhafaza yardımıyla yapılır.
  • Motor yağ pompasının çalıştığı ve motorun yağlanması için gerekli olan yağ basıncının oluştuğu bilgisi motor kontrol ünitesine (ECU) iletilir.
Yağ basınç sensörü Arızası Nedir ? 
Motor yağı basınç sensörü, çok düşük basınç algıladığında ya da sensör bozulduğunda, sürücü gösterge panelinde arıza ışığı yanar. Motoru durdurun "STOP" uyarısı verebilir.
Bu durumda aracınız hemen kenara çekip motoru durdurun.
Yağ basıncı arızasının bir kaç sebebi olabilir. Bunlar;
Motor yağ pompasının bozulması
Motor yağının bir kaçak sebebiyle sızması ve yağın azalması veya bitmesi olabilir.
Sensör bozulmuş olabilir.

Yağ Sensörü Fiyatları

Yağ Sensörü fiyatları Muadil ve Orjinal Yağ Sensörü olarak farklılık göstermektedir.  Yağ sensörü, Motor Yağı Basınç Sensörü, Basınç Anahtarı, Yağ Basınç Sensörü ve Yağ Müşürü gibi farklı adlarlada bilinmektedir.  Yağ Sensörü Fiyat listesi günlük döviz kuru ile güncellenmektedir. Bu sayfada listelenen Yağ Basınç Sensörü yedek parçaları üretici & ithalatçı garantisi altındadır.  

 
Yükleniyor...