Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Listeleme

Rolanti Valfi

Yükleniyor...

Rolanti Valfi Nedir? Ne İşe Yarar?

Rölanti Valfi, ECU tarafından kontrol edilen, gaz kelebeğinden sonra veya gaz kelebeği gövdesine monte edilen, motorun önemli parçalarından biridir. Rölantide çalışan bir motora giren hava miktarını ayarlar. Bu sayede, motor rölantide iken devir sabit tutulur.
 

Rölanti Valfi Nasıl Çalışır?

Rölanti Valfi, içten yanmalı motorun bir bileşenidir. Bu valfin görevi, motor rölanti devrini sabit kalacak şekilde ayarlamaktır.

Örneğin, aracınızı stop etmeden durdurduğunuzda motor çalışmaya devam eder. Motorun rölantide iken 900 ila 1.100 RPM arasında çalışması önemlidir. Bu, motorun stop etmesini önler. Motor rölanti devri 1.100 dev / dak veya 900 dev / dak altına düştüğünde ya da çıktığında, Rölanti Hava Kontrol Valfi hızı düşürmek veya arttırmak için çalışır. Bu sayede motorun çalışma hızı uygun RPM aralığında kalabilir.

Rölanti Valfi, aracın emme manifolduna bağlanır. Motor Kontrol Modülü (ECU), araçtaki diğer sensörlerden aldığı bilgilere göre Rölanti Valfini yönetir. ECU, elektrik sistem yüküne ve motor sıcaklığına bakarak, Rölanti Valfine komutlar gönderir. Böylece rölanti hızı artar veya azalır.

Rölanti Valfi Arıza Belirtileri
Rölanti Valfi arızalarının en sık yaşanan belirtileri; düzensiz veya olağandışı rölanti devri, Motor Arıza Işığının yanması ve motorun rölantide stop etmesi durumlarıdır.

1- Düzensiz Rölanti Devri

Arızalı bir Rölanti Valfinin gösterdiği en yaygın semptomlardan biri düzensiz rölanti devridir. Rölanti Valfi, motor rölanti devrini sabit tutmak için programlanmıştır. Valf başarısız olursa veya herhangi bir problem yaşarsa rölanti devrinin düşmesine veya aşırı yükselmesine neden olabilir. Rölanti devri bazı durumlarda art arda yükselip düşebilir.

2- Motor Arıza Lambası

Rölanti Valfi ile ilgili bir başka arıza belirtisi, Motor Kontrol Uyarı Lambasıdır. ECU, Rölanti Valfinin sinyalinde bir arıza tespit ederse, sürücüyü bilgilendirmek için Motor Kontrol Lambası'nı yakar. Böyle bir durumda arızanın ne olduğunu anlamak için OBD2 cihazı ile hata kodlarını kontrol etmek gerekir.
 

3- Stop Etme

Rölanti Valfi arızasının daha ciddi bir sorunu ise motorun stop etmesidir. Rölanti Valfi tamamen arızalanırsa ve hava kaynağı yetersiz olursa, bu durum motorun stop etmesine hatta hiç çalışmamasına neden olabilir.
 

4- Aşırı Elektriksel Yüklenmelerde Stop Etme

Rölanti Valfi arızalarında, araç bazen rölantide normal çalışırken, aşırı elektriksel yüklenmelerde stop edebilir. Örneğin, klima veya ısıtıcıları açtığınızda motorunuz bir süre sonra stop edebilir.

Arızalı bir Rölanti Valfi, sürücünün anlayabilmesi için yeterince belirgin semptomlar üretir. Aracınızda yukarıdaki arıza belirtilerini yaşıyorsanız hiç vakit kaybetmeden Rölanti Valfini kontrol ettirin.

 

Rolanti Valfi Fiyatları

Rölanti valfi fiyatları, rölanti valfi için hem benzer hem de orijinal yedek parçalar için farklılık gösterir. Rölanti valfi fiyat listesi döviz kuruna göre günlük olarak güncellenir. Bu sayfada listelenen rölanti valfi parçaları, üretici ve ithalatçı garantisi kapsamındadır. Rölanti motoru, rölanti hızı regülatörü, rölanti sensörü, rölanti valfi, baypas valfi, rölanti hızı kontrol valfi ve rölanti hızı kontrol valfi gibi birçok usta tarafından kullanılır.
Yükleniyor...