Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Listeleme

Bobin

Yükleniyor...

Bobin Nedir? Ne İşe Yarar?

Ateşleme bobini batarya ile uyum içinde çalışır. Düşük voltajı aküden motora yönlendirir ve bujilere aktarır. Bu gerilim bujiler ile yüksek gerilime çevrilerek kıvılcımlanma sağlanır. Yüksek voltaj göründüğünde, ateşleme sistemi tetiklenir ve araç hareket eder. Kısaca bobin, motoru çalıştırmak için gerekli olan yüksek voltajı sağlayan kısımdır.

Araçlarda Bobin Arızası Neden Olur?

Bobin arızası çoğunlukla LPG’li sistem ile çalışan araçlarda karşılaşılan bir problemdir. Benzinli araçlarda da sorunlar yaşanıyor olsa da, daha çok LPG tesisatından dolayı bobin zarar görebilmektedir.
  •  Buji kablolarında kısa devre oluşması
  •  Bujilerde ufak çatlaklar olması
  •  Bujilerin kullanım ömrünü doldurmuş olması
  •  Uygun olması için yan sanayi bobinlerin kullanılması
  •  Yakıt ve hava karışımındaki dengesizlikler
  •  Yıpranmaya ve kullanım süresine bağlı olan bozulmalar
Bahsi geçen sebeplerin tamamı hem LPG’li hem de benzinli araçlar için geçerlidir. Bu tür sorunların yaşanmaması için araç sahipleri tarafından belirli aralıklarla buji ve buji kabloları kontrol edilmelidir. Eğer araç sahibinin yeterli bilgisi yok ise, filtrelerin değiştirildiği periyodik bakımlarda ateşleme sisteminin de kontrol edilmesi gerekmektedir. Tek başına yüksek maliyetli olmayan bujilerin uzun süre değiştirilmemesi halinde ateşleme bobini de zarar görebilmektedir. Bu da daha büyük masrafların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Bobin Fiyatları

Bobin fiyatları Muadil ve Orjinal Bobin yedek parça olarak farklılık göstermektedir. Bobin Fiyat listesi günlük döviz kuru ile güncellenmektedir. Bu sayfada listelenen Endüksiyon Bobini ya da Bobin yedek parçaları üretici & ithalatçı garantisi altındadır.

Yükleniyor...