Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Listeleme

Şanzıman Takozu

Yükleniyor...

Şanzıman Takozu Nedir? Ne İşe Yarar?

Şanzıman Takozu; İçte kauçuk, dışta metal malzemeden oluşan, şanzımanı destekleyen ve şanzıman titreşimini ve sürüş gürültüsünü önlemek için kullanılan bir aracın bileşenidir. Çelik metal bir braket, şanzımanı araç gövdesine sabitler. Kauçuk veya poliüretan burçlar titreşimleri izole eder ve araç gürültü seviyelerini azaltır. Lastik gromet ve metal braket birbirinden ayrılmamıştır. Bu nedenle tamir edilemez. Herhangi bir bileşen aşınmış veya hasar görmüşse, tamamen değiştirilmelidir.

Çoğu aracın iki veya üç motor yatağı ve en az bir veya daha fazla şanzıman yatağı vardır. Aynı zamanda iletim desteği olarak da bilinir.

Bir şanzıma takozu arızalandığında ortaya çıkan ilk belirti, rahatsız edici gürültü ve titreşimdir. Onarılmazsa başka sorunlar ortaya çıkabilir.

Sallantı

Arızalı bir şanzıman kulağı, hızlanırken aracınızın ciddi şekilde sallanmasına neden olabilir. Sallantı daha çok yolcu tarafında gerçekleşir. Bu genellikle şanzıman bağlantılarının kopmasından kaynaklansa da aşınmış veya hasar görmüş kauçuk burçlardan da kaynaklanabilir. Şanzıman bağlantısı tamamen koparsa, ani hızlanmalarda şanzıman kayabilir. Bu durum çarpma ve vuruntu seslerine neden olur. Şanzıman aşırı derecede kayarsa diğer bileşenlere zarar verir.

Ses / Titreşim

Aracın şasisi ile şanzıman bağlantıları arasındaki kauçuk bloklar koptuğunda veya hasar gördüğünde alışık olmadığınız ses ve titreşimlere maruz kalırsınız. Aracın hızına doğru orantılı, sesin ve titreşimin kademesi de artacaktır.

Kopma ve Düşme

Şanzıman kulağı hasar gördüğünde ve tamir edilmediğinde, nadiren de olsa şanzıman yerinden çıkabilir ve düşebilir. Bu durumun onarımı kolay değildir ve çok büyük masraflara yol açar.
 

Şanzıman Takozu Neden Bozulur?

  • - Şanzıman kulakları 80-100 bin kilometre veya daha fazla bir süre sonra oksidasyon (paslanma) ve titreşimler nedeniyle arızalanır.
  • - Yağ kaçakları ve oksidasyon, kauçuk veya poliüretan malzemenin bozulmasına, çürümesine neden olur.
  • - Titreşimler çelik braketi deforme eder.
  • - Nem ve yol tuzu gibi etkiler şanzıman kulağını deforme eder.
  • - Motor ve şanzımanın sökme esnasında yanlış kaldırılması şanzıman kulaklarının kopmasına neden olur.
  • - Aracın ön tarafından meydana gelen çarpma ve kazalar nedeniyle şanzıman kulakları hasar görebilir.

Şanzıman Takozu Fiyatları

Şanzıman takozunun fiyatları, benzer ve orijinal Şanzıman takozu montaj parçaları için farklılık gösterir. Şanzıman takozu fiyat listesi döviz kuruna göre günlük olarak güncellenir. Bu sayfada listelenen Şanzıman takozu montaj parçaları, üretici ve ithalatçı garantisi kapsamındadır. Bu parçaya aynı zamanda Şanzıman kulağı da denir.

 
Yükleniyor...