Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Listeleme

Isıtma Bujisi

Yükleniyor...

Isıtma Bujisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Bildiğiniz gibi dizel motorlarda yakıt-hava karışımı bujilerden değil, nozullardan yakıtın basınçlı ve ısıtılmış havaya püskürtülmesi ile yanar. Dizel yakıt, yanma odasındaki basınçlı havaya püskürtüldüğünde, sıcak havanın yanması için 700 ° C ile 900 ° C arasında olması gerekir.

Ancak motor ilk çalıştırıldığında yanma odası soğuk kaldığından, basınçlı havanın sıcaklığı atomize dizel yakıtı yakmaya yetecek bir sıcaklığa ulaşmaz. Bu nedenle dizel motorlarda ilk çalıştırmada yanma odası ısıtılmalıdır. Motoru çalıştırmadan önce yanma odasını ısıtan parçaya kızdırma bujisi (kızdırma bujisi) denir.

Kızdırma bujisi; Araç ilk çalıştırıldığında soğuk kalan yanma odasını ısıtır ve motorun çalışmasını kolaylaştırır.

Kızdırma bujisi ömrü

Kızdırma bujilerinin kullanım ömrü 100.000 km'dir. Ancak bu, aracı nasıl sürdüğünüze bağlı olarak biraz farklılık gösterecektir. Örneğin, uyarı ışığı sönmeden arabanızı çalıştırma alışkanlığınız varsa, buji ömrünü kaybedersiniz.

Kızdırma bujisi arızası

Kızdırma bujisi arızası nasıl anlaşılır?

  • Kızdırma bujisi arıza lambası yanmışsa,
  • Aracınız ilk marşta çalışmıyorsa,
  • Aracınız yazın kolay çalışıyor, kışın zor çalışıyorsa
kızdırma bujisi arızalıdır. Kızdırma bujisi arızalanmışsa aracınızı hemen bir servise götürerek bozuk olan bujileri değiştirtmelisiniz.

Kızdırma bujisi neden bozulur?

  • Kızdırma ikaz ışığı sönmeden marşa basmak
  • Kontağı uzun süre açık bırakmak
  • Zayıf akü ile uzun süre marş basmak

Kızdırma bujisinin erkenden bozulmasına yol açar.
 

Isıtma Bujisi Fiyatları

Isıtma Bujisi fiyatları Muadil ve Orjinal Isıtma Bujisi yedek parça olarak farklılık göstermektedir. Isıtma Bujisi Fiyat listesi günlük döviz kuru ile güncellenmektedir. Bu sayfada listelenen Kızdırma Bujisi yedek parçaları üretici & ithalatçı garantisi altındadır. Kızdırma Bujisi Isıtma Bujisi olarak da isimlendirilmektedir.

Yükleniyor...