Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Listeleme

Map Sensörü ve Hava Debi Metre

Yükleniyor...

Maf Sensörü Nedir? Ne İşe Yarar?

Kanatlı hava akış sensörlerinin aksine MAF sensörü hava akışını ölçmek için elektrik akımını kullanır.
Bir platin tel (sıcak tel) veya nikel folyo (sıcak film) olan ızgara algılama elemanı, gelen havanın kütlesini ölçmek için belli bir dereceye kadar ısıtılır. (Sıcak film sensörleri ortam sıcaklığının 75 °C derece, sıcak tel sensörleri ise ortam sıcaklığının 100 °C üzerine kadar) Havayı sıcak tutmak için direnç arttırılır ve ardından soğutulur. Film direncinin soğutulması, motora giren havanın sıcaklığı, yoğunluğu ve nemi, ısıtılması ise kütlesi ile doğru orantılıdır. Motor devri arttıkça içeri alınan havanın miktarı da artar. Bu havayı ısıtmak için debimetreye daha fazla akım gönderilir. Değişen parametreler sayesinde motora giren havanın kütlesi hesaplanır.

Hava Akış Sensörü Arıza Belirtileri ve Arıza Kodları

MAF sensörü arızalandığı zaman motor çalışmaya devam edebilir. Stop etme veya ilk çalıştırmada güçlükler yaşanabilir. Aşırı yük altında tekleme ve rölantide dalgalanma görülebilir. Hava / yakıt karışımı zengin veya fakir kalacağından aşırı derecede yakıt tüketimi oluşur. Gaz kelebeğinin konumu değiştiğinde motor silkeleme yapabilir.

Kirlenmiş veya arızalanmış bir MAF sensörü arıza kodu oluşturarak motor kontrol lambasının yanmasına neden olur. Kirli bir sensör, hava akışındaki değişikliklere geç tepki verir. PCM, hava akışının düşük olduğunu sanarak, enjektörleri kapatacak ve motorun fakir karışımda çalışmasına neden olacaktır.

OBD II araçlarda, MAF sensöründen gelen veriler gaz kelebeği konum sensörü ve MAP sensörü ile karşılaştırılır. Bu sayede motor devri hesaplanır. Bu değerleri bir arıza tespit cihazı ile görebilirsiniz. Rölantide ve yüksek devirlerde bir sorun olup olmadığını görmek için değerleri karşılaştırınız. Değerlerde hiç bir değişiklik yoksa veya yanlış okuyorsa bu sensörlerden herhangi birinde bir sorun var demektir.

MAF sensörü arızalarında aşağıdaki arıza kodlarından biri veya birkaçı şunlardır ;

  • P0100... Kütle Hava Akış Devre Arızası
  • P0101... Kütle Hava Akış Devre Sınırı / Performans Sorunu
  • P0102... Kütle Hava Akış Düşük Girişi
  • P0103... Kütle Hava Akış Yüksek Girişi
  • P0104... Kütle Hava Akış Devre Aralığı
  • P0171... Sistem Çok Yalın (Bank 1)
  • P0172... Sistem Çok Zengin (Bank 1)
  • P0173... Yakıt Ayar Arızası (Bank 2)
  • P0174... Sistem Çok Yalın (Bank 2)
  • P0175... Sistem Çok Fakir (Bank 2)

Maf Sensörü Fiyatları

Maf Sensörü fiyatları hem eşdeğer hem de orijinal Maf Sensörü parçaları için farklılık gösterir. Maf Sensor fiyat listesi günlük döviz kurlarına göre güncellenir. Bu sayfada listelenen akış ölçer, hava akış ölçer olarak da bilinen hava akış ölçer yedek parçaları, üretici ve ithalatçı garantisi kapsamındadır.
Yükleniyor...