Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Listeleme

Termostat

Yükleniyor...

Termostat Nedir? Ne İşe Yarar?

Termostat, sabit bir sıcaklık ayarını korumak için kullanılan bir kontrol mekanizmasıdır. Termostatın içindeki sıcaklığa duyarlı kısım sayesinde sıcaklık değişimi sabit kalabilmektedir. İlk bimetal termostatın 1726 yılında kullanıldığı bilinmektedir. Bu termostat, farklı sıcaklıklarda çalışan saatler için kullanılır.

Termostat, ısıtma veya soğutma için kullanılabilen bir sistemdir. Isıtma için kullanılan termostatlar, sıcaklığın belirtilen değeri aşmasını engeller. Bu bağlamda cihaz sıcaklığı kriter değerini aştığında termostat gücü kapatır. Soğutma için kullanılan termostatlarda, istenilen sıcaklığa ulaşıldığında kompresör kapatılır. Cihaz ısınmaya başladığında tekrar devreye girer ve soğutma fonksiyonuna devam eder.

Termostat Çeşitleri ve Görevleri
Hem kullanım amacına hem de kullanıldığı cihazın özelliklerine bağlı olarak farklı termostat türleri bulabilirsiniz. Bu bağlamda kullanılan termostatın ortama ve cihaza göre seçilmesi çok önemlidir. Termostat çeşitleri iç yapılarına göre sınıflandırılmış ve aşağıda listelenmiştir. 
  • - Bimetalik termostat: Farklı termal genleşme katsayılarına sahip iki metal yüzeyden oluşur.
  • - Gaz termostat: Gazların ısıdan genleşme oranına göre tasarlanmıştır.
  • - Cıva tüplü termostat: cıva içeren bir tüp, kontak uçları ve bimetal şeritten oluşur.

Termostat Fiyatları

Termostat fiyatları Muadil ve Orjinal Termostat yedek parça olarak farklılık göstermektedir. Termostat Fiyat listesi günlük döviz kuru ile güncellenmektedir. Bu sayfada listelenen Termostat Contası ve Termostat yedek parçaları üretici & ithalatçı garantisi altındadır.

Yükleniyor...