Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Listeleme

Motor Contası

Ürün bulunamadı.

Motor Contası Nedir? Ne İşe Yarar?

Araba üst kapak contası neden yanıyor, belirtileri nelerdir? Günümüzde otomotiv motorları, üç sıvı kullanan dört zamanlı bir tasarıma sahiptir. Bu sıvılar yakıt, soğutma sıvısı ve motor yağıdır. Bu sıvıların hiçbiri motorda birbiriyle temas edemez. Bu sıvıların karışmasını önlemek için üst kapak contası kullanılmaktadır.

Üst kapak contası nedir?

Üst kapak contası arabamızın motorunda bulunan sıvıların birbirine karışmasını engelleyen ve motorun doğru çalışmasını sağlayan parçadır. Contanın bir bölümünde yanma meydana gelirken, diğerinde soğutucu varlığından dolayı soğuktur. Kısaca silindir kapak contası aracımızda en zor şartlarda çalışan parça diyebiliriz.

Silindir kapak contası neden yanar?

Aracınızın motoru aşırı sıcak koşullarda çalışıyor. Bu sıcaklıktaki soğutma sıvısı seviyenin yükselmesini engeller. Silindir kapağı contasının yanması için motorun olması gerekenden daha yüksek bir sıcaklığa maruz bırakılması gerekir. Arabanızın motoru yüksek sıcaklığa (ısıya) maruz kalırsa ve bunu fark etmezseniz, ısı nedeniyle silindir kafalarının ve bloğun genişlemesine neden olur. Bu, üst kapak contasında yangına neden olur.

Conta yanmasının belirtileri nedir

Silindir kapağı contası soğutma sıvısı geçişlerini kapattığı için, yanmış bir conta soğutma sıvısının silindirlere geçmesine sebep olacaktır. Yanmış bir silindir kapak contası aşağıdakilere neden olur.
  • Egzoz borusundan beyaz duman çıkar
  • Egzoz borusundan su sızar
  • Radyatör ve tahliye deposunda kabarcıklanma görülür
  • Motor yağında süt beyazı veya tahin kıvamında renklenme
  • Aracın sürekli hararet yapması
  • Düşük sıkıştırma nedeniyle çekiş kaybı
Bu semptomlar, yanan bir silindir kapağı contasının en yaygın belirtileridir.
Ek olarak, yanma sırasında silindir kapağı contası dışarı üfler. Bu durumda aracın altında motordan yağ ve soğutma sıvısı sızdığını görebilirsiniz.

Silindir kapak contasının yanmaması için nelere dikkat edilmeli?

Arabanızın motoru olması gerekenden daha sıcak olmamalıdır. Bu nedenle yaz veya kış fark etmeksizin arabanızın radyatöründeki suyu sürekli kontrol etmelisiniz. Motor sıcakken, radyatörden ve hortumlardan su sızıntısı olup olmadığını görsel olarak kontrol etmek yararlıdır.

Yanık conta ile araba sürmenin sakıncası var mıdır?

Aracınızın yanma odasında yakıt-hava karışımı dışında hiçbir şey olmamalıdır. Silindir kapağı contası açık olduğunda, yanma odasına su girer. Bu su zamanla pistonları ve yanma odasını aşındıracaktır. Kısa sürede motorun içindeki hayati parçalara zarar verir. Bu nedenle silindir kapak contası yanarsa derhal onarılmalıdır.
 

Motor Contası Fiyatları

Motor Contası fiyatları Muadil ve Orjinal Motor Contası yedek parça olarak farklılık göstermektedir. Motor Contası Fiyat listesi günlük döviz kuru ile güncellenmektedir. Bu sayfada listelenen Motor Contası yedek parçaları üretici & ithalatçı garantisi altındadır. Yağ Pompa Contası, Silindir Ara Contası, Egzoz Boğaz Contası, Blok Conta, Gömlek Contası, Eksantrik Contası bazı Motor Conta çeşitlerindendir. 
Yükleniyor...