Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Listeleme

Partikül Sensörü

Ürün bulunamadı.

Partikül Sensörü Nedir? Ne İşe Yarar?

Egzoz gazı geri basınç sensörü, egzoz basıncını Dizel Partikül Filtresinden önce ve sonra ölçerek, motor kontrol ünitesine bildirir. Böylece, dizel partikül filtresinin, egzoz gazı akışına karşı bir direnç gösterip göstermediğini, tıkanıp tıkanmadığını motor kontrol ünitesi algılamış olur.
Egzoz gazı geri basınç sensörünün verdiği bilgiler, motor kontrol ünitesi tarafından;
  • Dizel partikül filtresinin çalışma durumunu algılama
  • Debimetreden gelen sinyal + egzoz gazı sıcaklığı bilgisi + egzoz geri basınç bilgisiyle birlikte, motor kontrol ünitesi tarafından işlenir ve enjeksiyon ayarlaması ve turbo basınç düzenlemesi buna göre yapılır.
Egzoz gazı geri basınç sensörünün çalışma prensibi ve yapısı.

Egzoz gazı geri basınç sensörünün iki adet gaz bağlantı ucu vardır. Bu uçlardan ilkine, partikül filtresinden önceki egzoz borusu hattından bağlantı verilir. İkinci uca ise, partikül filtresinden sonraki egzoz boru hattından bağlantı verilir. Böylece sensör, partikül filtresinin giriş ve çıkış basıncı arasındaki farkı algılayabilir.

Sensörün içinde, basınç altında (esnediğinde-deforme olduğunda) elektriksel direnci değişen piezo elemanlı bir diyafram bulunur. Basınç farkından dolayı yapısı değişerek esneyen piezo diyaframın direnç değeri değişir, bu direnç değişimi, sensörün bağlı olduğu elektronik devre tarafından voltaj değişimine çevrilir ve voltaj sinyali daha da güçlendirilerek, motor kontrol ünitesine (ECU) iletilir. Böylece motor kontrol ünitesi, kendisine gelen bu sinyale bakarak, dizel partikül filtresinin doluluk durumunu değerlendirir ve gerektiğinde dizel partikül filtresinde rejenerasyon (yenileme – yakma) işlemini başlatır. 

Arabanın egzoz geri basınç sensörü nerede?

Egzoz manifoldundan sonra, dizel partikül filtresine bağlıdır. Dizel partikülfiltresininin giriş ve çıkış uçlarına hortum bağlantısı bulunur. Genelde motorun arkasında; egzoz manifoldunun olduğu tarafta bulunur.

Egzoz gazı basınç sensörü arızası ve nasıl düzeltilir?

Bir egzoz basıncı sensörü arızasının en yaygın nedenleri, sensör üzerindeki bozuk veya çatlak egzoz terminalleridir. Sensörü egzoz hattına bağlayan bağlantı hortumları çatlamış, sızdırıyor vb. Nedenler. Sensörün elektrik bağlantısında boşluk, sızıntı, kirlenme, oksidasyon vb. olumsuz koşulların ortaya çıkması. Sensörün elektrik bağlantı kablolarında açık veya kısa devre. Sensör zamanla aşınmış ve hizmet ömrünün sonuna gelmiştir. İlgili OBD Hata Kodları: P0470 P0471 P0472 P0473 P0474

Partikül Sensörü Fiyatları

Partikül Sensörü fiyatları Muadil ve Orjinal Partikül Sensörü yedek parça olarak farklılık göstermektedir. Partikül Sensörü Fiyat listesi günlük döviz kuru ile güncellenmektedir. Bu sayfada listelenen Partikül Sensörü yedek parçaları üretici & ithalatçı garantisi altındadır.

 

Yükleniyor...