Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Listeleme

Eksantrik Sensörü

Yükleniyor...

Eksantrik Sensörü Nedir? Ne İşe Yarar?

Eksantrik konum sensörü diğer bir adı ile krank mili konum sensörü, motor kontrol ünitesine araç içerisinde yer alan pistonların konumu ve zamanı hakkında bilgi akışı sağlayan bir parçadır.
Eksantrik konum sensörü nedir denildiğinde, emme havası ve egzoz valflerinin açılıp kapanmasını da kontrol ettiği bilinmelidir. Ateşleme sistemleri ile doğru olarak bağlantılı olan bu sistem de aynı şekilde ilerlemektedir. Motor bloğu içerisinde yer alan krank mil, eksantrik mil sensörünü bir triger kayışı ile uyarır. Bu noktada hangi silindir yapısının darbe yaparak güç uyguladığını belirlemek için aracın beyni, eksantrik konum sensörünü kullanır ve dönme pozisyonunu inceler. Bu noktadan sonra ateşleme sistemlerinin düzenlenmesi belirlenen konum ve dönme pozisyonlarına göre yapılmaktadır. 


Eksantrik Konum Sensörü Çeşitleri

Eksantrik pozisyon sensörü olarak bakıldığında araç içerisinde kullanılan genel olarak 2 tip sensör tipi bulunmaktadır. Bu sensörler;

Manyetik tip : Analog yapıda hizmet veren eksantrik konum sensörüdür.

Hall etkili: Dijital olarak araçlarda yer alan eksantrik konum sensörüdür. 
 

Manyetik Tip Eksantrik Konum Sensörü Çalışma Prensibi

Manyetik tip eksantrik konum sensörü yapısı içerisinde sabit bir mıknatıs ve mıknatıs etrafına sarılmış olan bir bobin yapısı bulunmaktadır. Bu sistemsel düzenleme ile manyetik sensör, konumu üzerinde oluşan manyetik alan değişimlerinde voltaj oluşturan bir sisteme sahiptir.
 

Hall Etkili Eksantrik Konum Sensörü Çalışma Prensibi

Eksantrik pozisyon sensörü, motor kontrol ünitesi tarafından 5 Volt değerinde bir akım ile beslenmektedir. Bu akım nedeniyle sensör kare şeklinde bir dalgalanma üretir. Sensör yapısının tam karşısında eksantrik millerine bağlı olan dişliler yer almaktadır. Dişlilerin üzerinde manyetik tip sensörde olduğu gibi yarım halkalar yer alır. Bu yarım halkalar sensör üzerinde sinyale sebep olmaktadır. Halkaların dönmesi ile birlikte eksantrik mili konum sensörü sinyal üretimine başlar.

Eksantrik Konum Sensörü Arızaları Belirtileri

 • Motor Arıza Lambası
 • Aracın Sarsılması
 • Ani Hızlanmalar
 • Motorun Stop Etmesi
 • Yakıtın Çabuk Bitmesi
 • Ateşleme Sorunu
 • Şanzıman kilitleme

Arıza Kodları

 • P0340 Hata Kodu: Eksantrik mili konum sensör devresi arızası
 • P0341 Hata Kodu: Eksantrik mili konum sensör devresi performans arızası
 • P0342 Hata Kodu: Eksantrik mili konum sensör devresi düşük giriş arızası
 • P0343 Hata Kodu: Eksantrik mili konum sensör devresi yüksek giriş arızası
 • P0344 Hata Kodu: Eksantrik mili konum sensör devresi aralıkları

Eksantrik Sensörü Fiyatları

Eksantrik Sensörü fiyatları Muadil ve Orjinal Eksantrik Sensörü yedek parça olarak farklılık göstermektedir. Eksantrik Sensörü Fiyat listesi günlük döviz kuru ile güncellenmektedir. Bu sayfada listelenen Eksantrik Sensörü yedek parçaları üretici & ithalatçı garantisi altındadır. Eksantrik Sensörleri ustalar tarafından Eksantrik Müşürü, Eksantrik Mil Sensörü, Eksantrik Devir Sensörü denilebilmektedir.

 
Yükleniyor...