Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Listeleme

Üst Kapak Conta

Yükleniyor...

Üst Kapak Conta Nedir? Ne İşe Yarar?

Silindir Kapağı Contası (Üst Kapak Contası) otomobilin motor bloğu ve silindir kapağının birbirine montajı sırasında, iki parça arsında boşluk oluşmaması için kullanılan dolgu malzemesi görevindeki parçaya verilen isimdir.

Üst Kapak Conta Neden Yanar?

En önemli nedenlerinden bir tanesi antifriz yerine motorda genellikle musluk suyu kullanmaktır.  Musluk suları motor bloğunda asidik bir yapı oluşturarak silindir kapak contasını zamanla aşındırır.  Bu sebeple yaz kış antifriz kullanmak silindir kapak contanızın ömrünü uzatır.
Hararet meydana geldiğinde aşırı ısıdan ilk etkilenen parçalardan bir tanesi silindir kapak contası olup hararet conta yakma nedenidir.

Sıcak motorun su haznesini açmak. Sıcak motorda su sıcaklığı 110 dereceye kadar ısınmıştır ancak motor bloğunun kapalı olması ve belli bir basınçta çalışmasından dolayı su kaynamaz. Bu halde motor su haznesi kapağını açarsanız basınç aniden düşer ve motor bloğundaki suyun kaynamasına neden olur. Bu kaynama esnasında silindir kapak contanızın su ile teması anlık kesilip yanabilir.

Yanma odasında yada motor bloğunda oluşan kurum ve tortular. Bu tortular ısının toplandığı bir merkeze dönüşür ve contanızı yakabilir.

Motor alt yada üst bloğundaki çatlaklarda silindir kapak contanızın yanmasına neden olabilir.

Üst Kapak Conta Fiyatları

Üst Kapak Conta fiyatları Muadil ve Orjinal Üst Kapak Conta yedek parça olarak farklılık göstermektedir. Üst Kapak Conta Fiyat listesi günlük döviz kuru ile güncellenmektedir. Bu sayfada listelenen  Silindir Kapak Contası yedek parçaları üretici & ithalatçı garantisi altındadır.

Yükleniyor...