Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Listeleme

Motor Bağlantı

Ürün bulunamadı.

Motor Bağlantı Nedir? Ne İşe Yarar ?

Motor Kulağı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Motorun tekerlek gücünü sağlarken dengesini koruyabilmesi için motor yataklarının kullanılması gerekir. Motor yatağı veya yatağı, motoru aracınıza sabitleyen parçadır. Boyutları, şekilleri ve malzemeleri çeşitlilik gösterse de, temelde hepsi aynı amaca hizmet eder.

Çoğu araçta, motor ve şanzıman kilitlenir ve üç veya dört motor yatağıyla sabitlenir. Dişli kutusunu sabitleyen parçalara dişli kutusu kulağı, motoru sabitleyen parçalara motor kulağı denir.

Motorun bir kısmı aracın gövdesine ve şasisine takılıdır. Ayrıca motoru monte etmek için birçok parça kullanılır. Bu şekilde, motorunuz ani manevralar sırasında, rampalardan yukarı veya aşağı giderken veya engebeli arazide sürerken kaymayacaktır. Ayrıca motor çok hareketli ve dönen parçalara sahip olduğu için titreşim kaynağıdır. Motor yatağının amacı sadece motoru stabilize etmek değil, aynı zamanda araç içinde hissedilen titreşimleri azaltmaktır.

Motor bağlantıları genellikle metal ve kauçuktan yapılır. Kauçuk titreşimleri emer ve azaltırken, metal motor tarafından üretilen kuvvet ve torka dayanabilir. Metalin metale sürtünmesi kauçuk ile engellenir.

Pasif hidrolik motor yatakları biraz daha karmaşıktır. Kauçuk ve metalden yapılmıştır ancak içi boş bölmeleri vardır. Bu odalar, titreşimi daha da azaltmak için glikol veya hidrolik sıvıyla doldurulur. Amortisör gibi çalışırlar. Pasif hidrolik takozlar, titreşimi lastik takozlardan daha iyi önler, ancak oldukları kadar dayanıklı değildir. Ayrıca kauçuk takozlardan biraz daha pahalıdırlar.

Bazı otomobil üreticileri (örn. Toyota, Honda) aktif vakum kontrol motoru yatakları kullanır. Pasif hidrolik motor yataklarına benzerler. Sıvı dolu odalara ek olarak bir vakum haznesine sahiptirler. Motor boşluğu, bir vakum kontrol valfi (VSV) tarafından kontrol edilen bir bölmeye bağlanır. Duruma bağlı olarak motor yatağının sertliğini ayarlamasına izin verir. Motor rölantideyken, VSV açılır ve daha fazla titreşimi emmek için stopu kaybeder. Motor devri arttıkça, motor yatağı sertleşir ve daha az titreşim emer. Bazı aktif motor bağlantıları kendinden direksiyonludur. Motor titreşimini emmek için "karşı titreşim" yaratabilirler.

Porsche, gövdeye iletilen motor titreşimini aktif olarak azaltmak için elektromanyetik kavramalar kullanıyor.

Motor Kulağının Ömrü Ne Kadar?

Motor gözleri, aracınızın ömrünü uzatmada önemli bir faktördür. Motor kulak problemleri 5 ile 7 yaş arasındaki çoğu arabada görülmeye başlar. Şanzıman bağlantıları daha uzun ömürlüdür. Motor kulağı bakım gerektirmez. Yalnızca hasar görmüş veya aşınmışsa değiştirilmelidir.
 

Motor Kulağı Problemleri

Motor kulaklarıyla ilgili en yaygın sorun, kırık veya ayrık bir lastik parça veya sıvı sızıntısıdır. Kötü bir motor kulağının yaygın belirtileri motor gürültüsü ve araç içinde artan titreşimdir. Bu aşırı titreşim, rölantideyken daha belirgindir. Örneğin, 2007-2008 Honda Civic, yolcu tarafındaki motor rakoru arızalandığında ve soğuk bir motor çalıştırıldığında sürücü tarafında titreşime neden olabilir. Mazda 3 üzerindeki arızalı bir üst motor gözü, otomatik şanzıman çalışma konumunda ve araç rölantideyken aşırı titreşim olarak kendini gösterir.

Bazı araçlarda, arızalı bir motor gözü vites değiştirirken, hızlanırken veya yavaşlarken fark edilir bir sarsıntıya ve sese neden olabilir.

Örneğin, V6 motorlu Honda Accord, Odyssey ve Pilot, ön motor takozu arızalandığında Park ve Sürüş arasında geçiş yaparken şanzımanın sert bir şekilde devreye girmesine neden olabilir. Geri vitese takıldığında aşırı titreşim oluşur. Çözüm, ön motor desteğini değiştirmektir.

Bazı Mitsubishi araçlarında, arızalı bir motor yatağı, araç rölantideyken ve otomatik şanzıman sürüş konumundayken direksiyon simidi titreşimine neden olabilir. Vites boştayken titreşim kaybolur.

Arızalı bir şanzıman kulağı, vites değiştirirken gıcırdamaya neden olabilir. Örneğin, manuel şanzımanlı bazı Mazda araçlarında, şanzıman yuvasının içindeki kauçuk parça motoru çalıştırırken veya vites değiştirirken gıcırtıya neden olabilir.

Bazı araçlarda arızalı bir motor kulağı, motoru çalıştırırken veya durdururken bir tıkırtı sesine neden olabilir.

Motor Kulağı Arıza Belirtileri

Arızalı bir motor kulağının gözle görülür belirtileri arasında çatlaklar, yırtılmalar ve lastik delaminasyonu ve sıvı sızıntısı bulunur. Arızalı bir motor yatağını değiştirmeden önce zorunludur. Ayrıca arızanın tüm nedenleri ortadan kaldırılmalıdır.

Örneğin, egzoz borusu bağlantılarından biri kırılırsa, arızalı bir motor gözü ile aynı belirtileri gösterebilir. Bükülmüş veya hasar görmüş bir egzoz borusu, şasi bileşenlerinden biriyle temas ettiğinde titrer ve çıngırdar. Bu sesler ve titreşimler, araç ileri veya geri hareket ederken kolayca hissedilebilir.

Aşırı titreşim, fark ettiğiniz ilk şeylerden biri olmalıdır. Titreşimler yavaş ilerleyebilir ve zamanla birikebilir. Bu, hidrolik ve aktif motor bağlantılarında daha belirgindir. Bununla birlikte, bu aynı zamanda motorun lastik yataklarında da hissedilir.

Kaputu açarsanız, motor devrine bakın ve biraz yükseltirseniz, aşırı hareket fark edeceksiniz. Motor yatağı kırılırsa, motor aracınızdan düşmeyecektir. Ancak bu, soğutucu hortumları, egzoz boruları veya kablo demetleri gibi elektrikli bileşenlere zarar verebilir.

Tıklama, motorun çalışmadığının iyi bir işaretidir. Genellikle, motor aniden hızlanırken veya yavaşlarken tıkırtı sesleri kolayca duyulur.

Motor kulaklardan biri arızalandığında, diğer motor kulaklar daha fazla baskı ve strese maruz kalır. Bir arıza aynı zamanda diğerini de bozar ve aynı anda birden fazla motor kulağı değiştirilir.

Motor Bağlantı Fiyatları

Motor Bağlantı fiyatları Muadil ve Orjinal Motor Bağlantı yedek parça olarak farklılık göstermektedir. Motor Takoz Burcu, Motor Bağlantı Fiyat listesi günlük döviz kuru ile güncellenmektedir. Bu sayfada listelenen Motor Bağlantı yedek parçaları üretici & ithalatçı garantisi altındadır.
 
Yükleniyor...