Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Listeleme

Silindir Kapağı

Yükleniyor...

Silindir Kapağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Silindir kapağı motoru korumak adına çok önemli bir göre üstlenir motor içerisindeki parçaları örter ve motora bir zarar gelmesini engeller. Silindir kapağı silindir contası ile birlikte kapatılarak örtme işlemi sağlanmış olunur. Motor üzerindeki ve etrafındaki tüm parçalar silindir kapağı ile örtülmez emme manifoldu, egzoz manifoldu ve bujiler silindir kapağının üzerinde kalan parçalardır. Aracın ve motorun durumuna göre silindir kapak sayısı değişir genellikle büyük motorlarda birden fazla silindir kapağı bulunurken küçük motorlarda tek silindir kapağı bulunur. Büyük motorlardan çok sayıda silindir bulunur ve her silindir için farklı bir kapak bulunmaktadır.

Silindir Kapağının Hasar Görmesi

Silindir kapağının çatlaklara ve kırılmalara karşı düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir motoru korumak için kullanılan bu kapağın zarar görmesi çok sayıda sorunu da beraberinde getirir. Çoğu kimse bu kapağı pek fazla önemsemediği için kontrol etmemektedir. Silindir kapağının çatlaması sızıntılara neden olur.
Silindir kapağı yağ, yağ parçaları ve suyun motora girmesini engeller kapakta çatlak olması sonrasında bu maddeler motorun içerisinde sızar ve büyük sorunlara neden olur. Bujiler üzerinde bir ıslaklık varsa ve araçta beklenmedik bir durum seziliyorsa kontrol edilmesi gereken yerlerden birisi de silindir kapağıdır. Silindir kapağı olası çok sayıda durum nedeniyle çatlayabilir bu durumlar karşı tedbirli olmakta fayda vardır. Sıcak motora aşırı soğuk su eklendiğinde silindir kapağı çatlayabilir aynı şekilde sıcaklık fazlalığı da bu çatlamayı etkiler. Motor suyunun donması, silindir kapağının çok fazla sıkılması, aracın yetersiz soğuması, silindir kapağının yanlış takılması da çatlağa neden olabilmektedir.
 

Silindir Kapağı Fiyatları

Silindir Kapağı fiyatları Muadil ve Orjinal Silindir Kapağı yedek parça olarak farklılık göstermektedir. Silindir Kapağı Fiyat listesi günlük döviz kuru ile güncellenmektedir. Bu sayfada listelenen Silindir Kapağı yedek parçaları üretici & ithalatçı garantisi altındadır.

Yükleniyor...