Depo Şamandıra Motoru Nedir? Ne İşe Yarar?

Tarih: 16.12.2020 13:42
Depo Şamandıra Motoru Nedir? Ne İşe Yarar?
Depo şamandırası yakıt deposunun içine bulunan ve içerideki yakıt seviyesini ölçerek araç sürücüsünü bilgilendirmek amacıyla kullanılan önemli bir parçadır. Aracın motor türüne göre benzin depo şamandırası ya da mazot depo şamandırası olarak da adlandırılabilen bu parça; genel itibari ile bir kol, şamandıranın kendisi ve şamandıranın konumuna göre değişen bir dirençten oluşur.
Sağlam bir şekilde çalışan şamandıra her zaman yakıtın üzerinde bulunur. Yakıt seviyesinde azalma oldukça şamandıraya bağlı olan kol azalan yakıtla birlikte aşağıya doğru iner ve şamandıranın konumu değişir. Bu değişim bir direnç tarafından ölçümlenir. Ölçülen direnç gösterge paneline iletilir ve araç sürücüsüne yakıtın miktarına yönelik bilgilendirme yapar. Çalışma sisteminden de anlaşılacağı üzere depo şamandırasında arıza olması durumunda aracınızdaki yakıtın oranı belirsiz olacak dolayısı ile de yolda kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceksiniz.

Depo şamandırası arıza belirtileri

Depo şamandırası sık sık bakım yapılması gereken ve arıza gösterme oranı çok yüksek bir parça değil. Bu demek değil ki hiçbir şey yapmanız gerekmiyor ya da hiçbir şekilde arıza göstermez. Depo şamandırasının arızalı olması durumunda sizlerin anlayabileceği bazı belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz.

Yakıt Göstergesinde Tutukluk: En sık karşılaşılan arıza belirtisinin başında gelir. Gösterge panelindeki yakıt seviye göstergesinde bir değişim gözlemlenmez. Deponuzu yeni doldursanız bile ya da uzun süre yol yapıp boşalmasına yakın olsa da o hep belirli bir noktayı gösterir. Gösterdiği nokta ise tamamen şans... Sağlıklı olarak çalışıp size aktardığı ölçüm seviyesinden sonra arıza yaptığı yerde kalabilir. Deponuz hep dolu da görülebilir, boşta görülebilir.

Gösterge yalnızca belirli pozisyonlarda düzgün çalışır: Şamandıra kısmı arızalı ise yakıtın bazı seviyelerinde düzgün çalışabilir. Örneğin, tam dolu bir depoyu yarısına kadar sağlıklı bir şekilde ölçüp daha sonra ölçümü kesebilir. Bu durumda yakıtınız yarımın altına düştüğünde çalışmayıp sabit kalacaktır. Siz depoyu tam doldurduğunuzda yarısına kadar tekrar ölçüm yapacaktır. Ölçüm yapabileceği alan farklılık gösterebilir.

Yakıt göstergesinde dalgalanma: 

İbre sabit durmaz. Anlık olarak bir iner, bir çıkar. Ya da siz bir rampaya girdiğinizde aracın fiziki şartı değişeceği için paralelinde şamandırada bir değişim gösterir. Özetle tutarsız yakıt değer gösterim davranışı sergileyebilir.

Yakıt ölçüm işlemi şamandıra, iletim kabloları ve gösterge paneli yardımı ile yapılır. Yani şamandıranın düzgün bir şekilde çalışıp bilgiyi aktarmasına rağmen, gösterge panelinizde bir arıza varsa siz yakıt seviyesini yine hatalı görebilirsiniz. Eğer gerçekten yakıt ölçüm sisteminde bir arıza olduğunu düşünüyorsanız öncelikli olarak arızalı parçanın adının tam olarak konulması gerekiyor.  Şamandıranın arıza tespiti clip cihazı vasıtası ile yapılabilir.
 

Depo Şamandıra Motoru Fiyatları

Depo Şamandıra Motoru fiyatları Muadil ve Orjinal Depo Şamandıra Motoru yedek parça olarak farklılık göstermektedir. Depo Şamandıra Motoru Fiyat listesi günlük döviz kuru ile güncellenmektedir. Bu sayfada listelenen Depo Şamandıra Motoru yedek parçaları üretici & ithalatçı garantisi altındadır.

Yükleniyor...