Müşür Nedir? Ne İşe Yarar ?

Tarih: 10.12.2020 12:40
Müşür Nedir? Ne  İşe Yarar ?

Müşür Nedir, Müşür Ne İşe Yarar?

Müşür; sensör, gösterge,algılayıcı kelime anlamlarına sahiptir . Otomobillerin farklı işlevlere sahip sensörleri vardır. Birçok gönderici türü vardır. Arabalardaki sensör çeşitleri; yağ anahtarı, fren (durdurma) anahtarı, sıcaklık sensörü, fan anahtarı, termostat anahtarı, radyatör sensörü, hava anahtarı, geri vites anahtarı, debriyaj anahtarı vb. olarak görüntülenir.

Peki müşürler nasıl çalışır?

Sensörlerin temel prensibi olarak gerçekleştirilen görevi tamamladıktan sonra, açıp kapama dahil bir tür anahtar işlevi yerine getirir.

Fren müşürü (stop müşürü)

kontağı açınca fren lambasının yanmasını, motor çalışınca da otomatik olarak kapanmasını sağlayan bir göstergedir.

Isı yani hararet müşürü

Motordaki suyun sıcaklığını sürücü koltuğundaki bir sıcaklık sensörüne iletir. Başka bir deyişle, sıcaklık sensörü sıcaklık derecesini gösterge paneline gönderir. Sıcaklık sensörü en düşük seviyedeyse ve hiç yükselmiyorsa veya aracı çalıştırırken en yüksek seviyesinde görünüyorsa, dikkatli olunmalı ve kontrol edilmelidir. Çünkü sıcaklık sensöründe sorun yoksa sıcaklığın normal seviyede olması gerekir. Ayrıca, sıcaklık sensörü arızalıysa, aracın motor sıcaklığı doğru değildir. Motor çok ısınırsa, termostatın çalışması beklenir. Sıcaklık sensörü arızalanırsa, araç durabilir, motor sıcaklığı tam olarak belirlenemez ve sıcaklık sensörünün en kısa sürede değiştirilmesi gerekir.

Fan müşürü

Araçlarda belirli bir sıcaklıktan sonra fanı çalıştıran ve uygun soğumadan sonra fanı kapatan kısımdır. Fan sensörü, otomobil motorunun aşırı ısınmasını önler. Fan sensörü arızalanırsa, motor aşırı ısınır.

Yağ müşürü

yağlama sisteminin çalışma durumunu gösterge paneline iletir.

Fren müşürü

El freninin altında ve ayak freninin altında bulunan bir açma / kapama anahtarıdır. El freni uygulandığında, anahtar kapanır ve paneldeki park freni lambası yanar. Ayak frenine basıldığında devre kapanır ve arka fren lambasındaki fren lambaları yanar.

Fren ve hava müşürleri, geri vites müşürleri ve debriyaj müşürleri de otomobillerde mevcuttur.

Debriyaj müşürü

Debriyaj pedalına basıldığında veya ayak debriyajdan çekildiğinde motor gücündeki azalma ve artışı gösterge paneline yansıtır. Debriyaj anahtarı arızalıysa, motor gücüne bağlı olarak yakıt tüketimi artacaktır, bu araca zarar verebilir. Otomobilinizde motorla ilgili arızalar olduğunda sensör arızaları sık görülen bir durumdur. Göstergeye hatalı bir sinyal gönderilirse bu bir sensör arızasıdır ve sensör arızasının nedeni bağlı olduğu parçadaki sorundur. Küçük ve kendi kendine yeten bir yapıya sahip olmasına rağmen bir otomotiv parçası olarak çok önemli ve değerlidir. Bir arıza durumunda yol ve sürüş güvenliği tehlikeye girer.

Geri vites müşürü

Geri vitese geçtiğinizde, aracın arka lambalarındaki geri vites lambasını çalıştırır ve birinci vitese geçildiğinde, fren lambasındaki geri vites lambaları söner.

Müşür Fiyatları

İnsanların yerine çevremizdeki değişiklikleri algılayan alete denir. Algılayıcı, duyarga gibi anlamlara da gelmektedir. Sensör, gösterge gibi isimlerle de kullanılmaktadır. Örneğin araçlardaki motor ısındığında fanı açıp, soğuduğunda kapatan müşürdür. Fiziksel ortam ile elektronik cihazları birbirine bağlar. Otomobillerde birden fazla müşür çeşidi bulunmaktadır. Yakıt sıcaklık sensörü, stop sensörü, dış ısı sensörü, yağmur sensörü, start & stop beyni, decoder, devir sensörü, yağ müşürü, dış ısı müşürü, klima müşürü, turbo müşürü, basınç müşürü bazı örnekleridir. Müşür fiyatları Muadil ve Orjinal Müşür yedek parça olarak farklılık göstermektedir. Müşür Fiyat listesi günlük döviz kuru ile güncellenmektedir. Bu sayfada listelenen Müşür  yedek parçaları üretici & ithalatçı garantisi altındadır.   

Yükleniyor...