Karter Tapası Nedir? Ne İşe Yarar?

Tarih: 11.12.2020 11:28
Karter Tapası Nedir? Ne  İşe Yarar?
Motor yağını depolayan ve soğutan sistem karter olarak bilinir. Bu sistem motor bloğunun hemen altında bulunur. Bu nedenle motor yağının daha sağlıklı kullanılmasında önemli bir etkiye sahiptir. Bu çelik sac yapı uzun ömürlü kullanım sağlar.

Karter Nedir?
Karter, motor yağını aracınızda depolamanızı ve soğutmanızı sağlayan bir sistemdir. Bu tasarım aynı zamanda motorun altındaki krank milini, krank odasını ve yatakları da kapsar ve korur. Karter bölümünde biriken yağ, pompa ile birlikte istenilen motor parçalarına pompalanır. Bunlar, krank mili, valf mekanizması, silindir ve piston gibi çok önemli parçaları içerir. Bu sayede gerekli şanzımanı aracın yağ gerektiren çeşitli kısımlarına düzenli olarak alır.

Araçlarda Karter Contası ve Tapası Ne İşe Yarar?

Otomobilin en önemli parçalarından biri olan karter için contası ve tapası oldukça önemlidir. Kendi içlerinde farklı görevleri vardır. Örneğin, yağın boşaltılabileceği bir karter tapası kullanılır. Bu anda karter tapası açıldığında yağ pompalanır. Bu sistemin bir kısmı bir mıknatıstır. Böylelikle küçük metal parçalar çekilerek yağdan ayrılması mümkündür.

Yağ sızıntısını önlemek için bir karter contası kullanılır. Özellikle krank karterindeki yağın sağlıklı bir şekilde aktarılmasını sağlamak için kaliteli conta kullanılması gerekmektedir. Bu sayede problemlerin önüne geçilebilir ve aynı zamanda daha fazla yağ kullanma probleminin önüne geçilebilir.
 

Karter Tapası Fiyatları

Tahliye tapalarının fiyatları hem benzer hem de orijinal yedek parçalar için farklılık gösterir. Karter tapası, motor yağı tahliye tapası, açılır tavan tapası, yağ tapası olarak yedek parça olarak satılmaktadır. Karter fiyat listesi döviz kuruna göre günlük olarak güncellenir. Bu sayfada gösterilen yağ karteri tapası parçaları, üretici ve ithalatçı garantisi kapsamındadır.
 
Yükleniyor...