Mazot Pompası Nedir? Ne İşe Yarar?

Tarih: 14.12.2020 18:12
Mazot Pompası Nedir? Ne İşe Yarar?
 Mazot pompası depoda bulunan yakıtı motora iletme görevi bulunan bir iç aksamdır. Dizel motorlarda kullanılan mazot benzine göre daha kalın ve yakılması daha zor olan bir yakıttır. Bu sebeple mazot pompası dayanıklı olmak zorunda ve motordan alınan ısının mazotu yüksek basınçta ısıtarak yakması gerekmektedir.


Mazot Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Mazot pompası arızalarının anlaşılabildiği en önemli yöntem mazot pompası sesi ve bu seste meydana gelen değişikliklerdir. Mazot pompası normal zamanda çok az sesle çalışmaktayken herhangi bir arıza durumunda araç rölantideyken bile yakıt pompasından garip sesler gelmekte ve motor zorlanmaktadır. Bununla birlikte mazot pompası arızasını anlamanın diğer yöntemleri şunlardır:
 

  • Yakıt tüketiminin normalin üzerine çıkması,
  • Motorun çalışmasında meydana gelen anormallik ve çalışma güçlükleri; Mazot pompa müşürü arıza belirtileri olarak ortaya çıkan ve aracın hareketi halinde motor hararet sensörünün yanması veya aracın ilk çalışması halinde geç çalışması en belirgin mazot pompası arızalarından birisidir.
  • Motorda tekleme ve boğulma sorunları; aracın ilk hareketinden sonra kısa sürede yaşanan motor teklemeleri ve yüksek performans gerektiren alanlarda karşılaşılan motor boğulmaları mazot pompası arızasına işaret etmektedir.
  • Yüksek devirde motorun güçsüz kalması; yüksek devir durumlarında motor çekiş gücünün düşmesi yakıt pompasının işlevini tam olarak yerine getiremediğine işaret etmektedir.
  • Egzozdan siyah duman çıkması; mazotun yüksek sıcaklık ve basınçta yanmasını sağlayan mazot pompası arızalarında görevini yerine getiremeyen pompa arızası egzoz dumanının siyah duman şeklinde çıkmasına neden olacaktır.

Mazot Pompası Fiyatları

Mazot Pompası fiyatları Muadil ve Orjinal Mazot Pompası yedek parça olarak farklılık göstermektedir. Mazot Pompası Fiyat listesi günlük döviz kuru ile güncellenmektedir. Bu sayfada listelenen Mazot Pompası yedek parçaları üretici & ithalatçı garantisi altındadır.

 
    İlgili Ürünler
    Yükleniyor...